Eurographics’2021 is grateful to these sponsors:

Complete PROGRAM

The following program overview is still preliminary and shall give an idea of the conference layout. Registered participants can also view all sessions on YouTube as soon as they are over. All hours are CEST (UTC+2).

Monday, May 3, 2021

10:00 – 11:40
Opening and Fast Forwards
  • 10:00 – 10:10
    Welcome to Vienna
  • 10:10 – 10:15
    Welcome by EG Chair
  • 10:15 – 10:25
    Organisational Infomation
  • 10:25 – 10:34
    EG PhD-Awards
  • 10:34 – 10:48
    EG Awards
  • 10:48 – 10:52
    Welcome by Papers Chairs
  • 10:52 – 11:25
    Full Paper Fast Forwards
  • 11:25 – 11:35
    Short Paper Fast Forwards
  • 11:35 – 11:40
    Poster Fast Forwards
12:00 – 13:00
Honorary Keynote Dieter Fellner
  • 12:00 – 13:00
    TBA
    Dieter Fellner
15:00 – 16:20
Full Papers 1: Geometry and Transformations
  • 15:00 – 15:04
    Welcome and Introduction
  • 15:04 – 15:29
    Restricted Power Diagrams on the GPU
    Justine Basselin, Laurent Alonso, Nicolas Ray, Dmitry Sokolov, Sylvain Lefebvre, Bruno Levy
  • 15:29 – 15:54
    Fast Updates for Least-Squares Rotational Alignment
    Jiayi Eris Zhang, Alec Jacobson, Marc Alexa
  • 15:54 – 16:19
    Image Morphing with Perceptual Constraints and STN Alignment
    Noa Fish
15:00 – 18:00
Tutorial: Inverse Computational Spectral Geometry
15:00 – 18:00
Tutorial: Visualization and Graphics in Mixed Reality
15:00 – 16:20
State-of-the-Art Reports 1
16:40 – 18:00
Full Papers 2: Navigating and Exploring Images and Videos
  • 16:40 – 17:05
    Adaptive Compositing and Navigation of Variable Resolution Images
    Brian Summa
  • 17:05 – 17:30
    Real-Time Frequency Adjustment of Images and Videos
    Rafael Germano, Eduardo Gastal, Manuel M. Oliveira
  • 17:30 – 17:55
    Time-Warped Foveated Rendering for Virtual Reality Headsets
    Linus Franke
16:40 – 18:00
State-of-the-Art Reports 2

Tuesday, May 4, 2021

10:00 – 11:20
Full Papers 3: 3D and Beyond
  • 10:00 – 10:25
    Coherent Mark-based Stylization of 3D Scenes at the Compositing Stage
    Maxime Garcia, Romain Vergne, Mohamed-Amine Farhat, Pierre Bénard, Camille Noûs, Joëlle Thollot
  • 10:25 – 10:50
    Higher Dimensional Graphics: Conceiving Worlds Beyond Three Spatial Dimensions
    Marco Cavallo, Victor Zordan
  • 10:50 – 11:15
    Texture Defragmentation for Photo-Reconstructed 3D Models
    Andrea Maggiordomo, Paolo Cignoni, Marco Tarini
10:00 – 11:20
Full Papers 4: Rendering
  • 10:00 – 10:25
    Temporally Reliable Motion Vectors for Real-time Ray Tracing
    Zheng Zeng, Shiqiu Liu, Jinglei Yang, Lu Wang, Ling-Qi Yan
  • 10:25 – 10:50
    Rank-1 Lattices for Efficient Path Integral Estimation
    Hongli Liu, Honglei Han, min jiang
  • 10:50 – 11:15
    A Multiscale Microfacet Model Based on Inverse Bin Mapping
    ASEN ATANASOV, Alexander Wilkie
10:00 – 13:00
Tutorial 3: Volumetric Video
10:00 – 11:20
State-of-the-Art Reports 3
11:40 – 13:00
Full Papers 5: Generative Models
  • 11:40 – 12:05
    Semantics-guided exploration of latent spaces for shape generation
    Tansin Jahan, Yanran Guan, Oliver van Kaick
  • 12:05 – 12:30
    Toward Neural Graphics Pipeline for Controllable Image Generation
    Xuelin Chen, Daniel Cohen-Or, Baoquan Chen, Niloy Mitra
  • 12:30 – 12:55
    Write Like You: Synthesizing Your Cursive Online Chinese Handwriting via Metric-based Meta Learning
    Shusen Tang, Zhouhui Lian
11:40 – 13:00
Full Paper 6: Deep Rendering
  • 11:40 – 12:05
    Practical Face Reconstruction via Differentiable Ray Tracing
    Abdallah Dib, Gaurav Bharaj, Junghyun Ahn, Cédric Thébault, Philippe Henri Gosselin, Marco Romeo, Louis Chevallier
  • 12:05 – 12:30
    Learning Multiple-Scattering Solutions for Sphere-Tracing of Volumetric Subsurface Effects
    Ludwic Leonard, Kevin Höhlein, Rüdiger Westermann
  • 12:30 – 12:55
    Deep HDR estimation with generative detail reconstruction
    Yang Zhang, Tunc Aydin
11:40 – 13:00
Posters
15:00 – 16:20
Full Papers 7: Fabrication
  • 15:00 – 15:25
    Automatic surface segmentation for seamless fabrication using 4-axis millling machines
    Stefano Nuvoli, Alessandro Tola, Alessandro Muntoni, Nico Pietroni, Enrico Gobbetti, Riccardo Scateni
  • 15:25 – 15:50
    Neural Acceleration of Scattering-Aware Color 3D Printing
    Tobias Rittig, Denis Sumin, Vahid Babaei, Piotr Didyk, Alexey Voloboy, Alexander Wilkie, Bernd Bickel, Karol Myszkowski, Tim Weyrich, Jaroslav Křivánek
  • 15:50 – 16:15
    Levitating Rigid Objects with Hidden Rods and Wires
    Sarah Kushner, Risa Ulinski, Karan Singh, David Levin, Alec Jacobson
15:00 – 16:20
Full Papers 8: Sampling Theory
  • 15:00 – 15:25
    Correlation-Aware Multiple Importance Sampling for Bidirectional Rendering Algorithms
    Pascal Grittmann, Iliyan Georgiev, Philipp Slusallek
  • 15:25 – 15:50
    Cyclostationary Gaussian noise: theory and synthesis
    Nicolas Lutz, Basile Sauvage, Jean-Michel Dischler
  • 15:50 – 16:15
    Mengqi (Mandy) Xia, Bruce Walter, Christophe Hery, Steve Marschner
15:00 – 16:20
Short Papers 1
15:00 – 16:20
State-of-the-Art Reports 4
16:40 – 17:40
Keynote Pat Hanrahan
  • 16:40 – 16:40
    TBA
    Pat Hanrahan
17:40 – 19:00
Social Event 1

Wednesday, May 5, 2021

10:00 – 11:20
Full Papers 9: Learning Pose Manifolds and Motor Skills
  • 10:00 – 10:25
    Deok-Kyeong Jang, Sung‐Hee Lee
  • 10:25 – 10:50
    Learning and Exploring Motor Skills with Spacetime Bounds
    Li-Ke Ma, Zeshi Yang, KangKang Yin
  • 10:50 – 11:15
    Real-time Lower-body Pose Prediction from Sparse Upper-body Tracking Signals
    Dongseok Yang, Doyeon Kim, Sung-Hee Lee
10:00 – 11:20
Full Papers 10: Mesh Generation
  • 10:00 – 10:25
    Layout Embedding via Combinatorial Optimization
    Janis Born, Patrick Schmidt, Leif Kobbelt
  • 10:25 – 10:50
    Geometric Construction of Auxetic Metamaterials
    Georges-Pierre Bonneau, Stefanie Hahmann, Johana Marku
  • 10:50 – 11:15
    Quad Layouts via Constrained T-Mesh Quantization
    Max Lyon, Marcel Campen, Leif Kobbelt
10:00 – 13:00
Tutorial 4: CUDA and Application to Task-Based Programming (part 1)
10:00 – 13:00
Doctoral Consortium
11:40 – 13:00
Full Papers 11: Material Acquisition and Estimation
  • 11:40 – 12:05
    Adversarial Single-Image SVBRDF Estimation with Hybrid Training
    Xilong Zhou, Nima Khademi Kalantari
  • 12:05 – 12:30
    Hyunho Ha, Seung‐Hwan Baek, Giljoo Nam, Min H. Kim
  • 12:30 – 12:55
    Perceptual quality of BRDF approximations: dataset and metrics
    Guillaume Lavoué, NICOLAS BONNEEL, Jean-Philippe Farrugia, Cyril Soler
11:40 – 13:00
Full Papers 12: Fluids
  • 11:40 – 12:05
    Honey I Shrunk the Domain: Reduced Domain Decomposition for Efficient Optimization of Fluids
    Jingwei Tang, Vinicius Azevedo, Guillaume Cordonnier, Barbara Solenthaler
  • 12:05 – 12:30
    Two-step Temporal Interpolation Network using Forward-advection for Efficient Smoke Simulation
    Young Jin Oh, In-Kwon Lee
  • 12:30 – 12:55
    Patch Erosion for Deformable Lapped Textures on 3D Fluids
    Jonathan Gagnon, Julián Guzman, David Mould, Eric Paquette
13:00 – 15:00
Women Lunch
15:00 – 16:20
Full Papers 13: Learning from Human Motion
  • 15:00 – 15:25
    Walk2Map: Extracting Floor Plans from Indoor Walk Trajectories
    Claudio Mura, Renato Pajarola, Konrad Schindler, Niloy Mitra
  • 15:25 – 15:50
    Learning Human Search Behavior from Egocentric Visual Inputs
    Maks Sorokin, Wenhao Yu, Sehoon Ha, C. Karen Liu
  • 15:50 – 16:15
    Deep Detail Enhancement for Any Garment
    Meng Zhang, Tuanfeng Y. Wang, Duygu Ceylan, Niloy Mitra
15:00 – 16:20
Full Papers 14: Visualization
  • 15:00 – 15:25
    Enabling Viewpoint Learning through Dynamic Label Generation
    Michael Schelling, Pedro Hermosilla, Pere-Pau Vàzquez, Timo Ropinski
  • 15:25 – 15:50
    Blue Noise Plots
    Christian van Onzenoodt, Gurprit Singh, Timo Ropinski, Tobias Ritschel
  • 15:50 – 16:15
    Mai Dahshan, N. F. Polys, R. S. Jayne, R. M. Pollyea
15:00 – 16:20
Short Papers 2
15:00 – 16:20
State-of-the-Art Reports 5
16:40 – 17:40
Keynote Vladlen Koltun
  • 16:40 – 17:40
    TBA
    Vladlen Koltun
17:40 – 19:00
EG General Assembly

Thursday, May 6, 2021

10:00 – 11:20
Full Papers 15: Shape Analysis
  • 10:00 – 10:25
    Aman Mathur, Marcus Pirron, Damien Zufferey
  • 10:25 – 10:50
    Wavelet-based Heat Kernel Derivatives: Towards Informative Localized Shape Analysis
    Maxime Kirgo
  • 10:50 – 11:15
    Orthogonalized Fourier Polynomials for Signal Approximation and Transfer
    Filippo Maggioli, Simone Melzi, Michael Bronstein, Maks Ovsjanikov, EMANUELE RODOLÀ
10:00 – 11:20
Education Papers 1
10:00 – 13:00
Tutorial 4: CUDA and Application to Task-Based Programming (part 2)
10:00 – 13:00
Projects and Labs
11:40 – 13:00
Full Papers 16: Physically-based Simulation
11:40 – 13:00
Education Papers 2
15:00 – 16:20
Full Papers 17: Simulation and Modeling
15:00 – 16:20
Full Papers 18: Flow Visualization
  • 15:00 – 15:25
    Curve Complexity Heuristic KD-trees for Neighborhood-based Exploration of 3D Curves
    Yucheng Lu, Luyu Cheng, Tobias Isenberg, Chi-Wing Fu, Guoning Chen, Hui Liu, Oliver Deussen, Yunhai Wang
  • 15:25 – 15:50
    Niels Hendrikus Louis Cornelis de Hoon, A.C. Jalba, E.S. Farag, P. van Ooij, A.J. Nederveen, E. Eisemann, A. Vilanova
  • 15:50 – 16:15
    Stochastic Volume Rendering of Multi-Phase SPH Data
    Max Piochowiak
15:00 – 16:20
Education Papers 3
15:00 – 16:20
State-of-the-Art Reports 6
16:40 – 18:00
Social Event 2

Friday, May 7, 2021

10:00 – 11:20
Full Papers 19: Data Structures
  • 10:00 – 10:25
    SnakeBinning: Efficient Temporally Coherent Triangle Packing for Shading Streaming
    Jozef Hladky, Hans-Peter Seidel, Markus Steinberger
  • 10:25 – 10:50
    Hierarchical Raster Occlusion Culling
    Gi Beom Lee, Moonsoo Jeong, Yechan Seok, Sungkil Lee
  • 10:50 – 11:15
    Optimizing LBVH-Construction and Hierarchy-Traversal to accelerate kNN Queries on Point Clouds using the GPU
    Johannes Jakob
10:00 – 11:20
Full Papers 20: Analyzing and Integrating RGB-D Images
  • 10:00 – 10:25
    Intrinsic Decomposition of RGB-D Images on Smartphones
    Sumit Shekhar, Max Reimann, Maximilian Mayer, Matthias Trapp, Amir Semmo, Sebastian Pasewaldt, Jürgen Döllner
  • 10:25 – 10:50
    RigidFusion: RGB-D Scene Reconstruction with Rigidly-moving Objects
    Yu-Shiang Wong, Changjian Li, Matthias Niessner, Niloy Mitra
  • 10:50 – 11:15
    Spatiotemporal Texture Reconstruction for Dynamic Objects Using a Single RGB-D Camera
    Hyomin Kim, Jungeon Kim, Hyeonseo Nam, Jaesik Park, Seungyong Lee
10:00 – 11:20
Diversity Panels
10:00 – 11:20
State-of-the-Art Reports 7
11:40 – 13:00
Full Papers 21: Skinning and Deformation
  • 11:40 – 12:05
    MultiResGNet: Approximating Nonlinear Deformation via Multi-Resolution Graphs
    Tianxing Li, Rui Shi, Takashi Kanai
  • 12:05 – 12:30
    Velocity Skinning for Real-time Stylized Skeletal Animation
    Damien Rohmer, Marco Tarini, Niranjan Kalyanasundaram, Faezeh Moshfeghifar, Marie-Paule Cani, Victor Zordan
  • 12:30 – 12:55
    Liu Songrun, Jianchao Tan, Zhigang Deng, Yotam Gingold
11:40 – 13:00
Full Papers 22: Expressive Modeling
  • 11:40 – 12:05
    STALP: Style Transfer with Auxiliary Limited Pairing
    David Futschik, Michal Kučera, Mike Lukac, Zhaowen Wang, Eli Shechtman, Daniel Sýkora
  • 12:05 – 12:30
    SketchZooms: Deep Multi-view Descriptors for Matching Line Drawings
    Emmanuel Iarussi
  • 12:30 – 12:55
    Local light alignment for multi-scale shape depiction
    Nolan Mestres, Romain Vergne, Camille Noûs, Joëlle Thollot
11:40 – 13:00
Industrial
11:40 – 13:00
State-of-the-Art Reports 8
15:00 – 16:00
Keynote Carol O’Sullivan
  • 15:00 – 16:00
    Human Perception bites Mixed Reality – what new problems need to be solved?
    Carol O’Sullivan
16:00 – 17:00
Closing

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.